“Harmonize” Under Fire After Snubbing Diamond Platnumz’s Birthday • illuminaija
“Harmonize” Under Fire After Snubbing Diamond Platnumz’s Birthday

“Harmonize” Under Fire After Snubbing Diamond Platnumz’s Birthday

  
  

“Harmonize” Under Fire After Snubbing Diamond Platnumz’s Birthday
Tanzanian singer Rajab Abdul Kahali aka has landed in trouble with a section of WCB fans after failing to wish his former Boss a happy Birthday.

On October 2nd the WCB President was celebrating life upon turning a year older and celebrities across the world took to social media to celebrate him for his continues contribution in the music industry. However, many expected that the former WCB first born (Harmonize) could have joined others in sending Birthday wishes to Simba, but Konde Boy did not bother as he went on posting own pictures and the progress of KondeBoy Mgahawa.

Following his act of snubbing Diamond’s big day, fans launched an online attack against him, lecturing him for forgetting those who helped him in time of need. His act insinuated that he did not walk out of WCB Wasafi in good faith, as it had earlier been reported. Here are some of the comments from fans who were not pleased with his actions.

Reactions from Fans

lexmalolo “Fala wewe boss wako kazaliwa ata kumwishi happy birthday mbwa ww unajiona star kumbuka bila @diamondplatnumz cjui ungekua kenge wa aina gani. Sema Heshima kitu kidogo”

sport255_”Ndo ushavimba jumla jumla hata kumuwish Mond hutaki

   
  

codequavo “Mbona umpost mond naleo bidei yake kaka au mnaugomvi”

youngloudaplatnumz “Kaka muwish ata boss basi”

mwanukedangote “Kafilane uko atuna shina nasauti yako kwenye maskio yetu kaimbie kwenu umakondeni uko na amini huu ndio mwaka wako wamwisho”

tanashanation “Muwish basi ata HappyBirthday Boss wako”

monel_african_boy “muwish boss wako bas happy birthday”

thadey2 “Leo kazaliwa boss wako wa zaman mkumbuke ata kwa kumuwish mzee baba”

ukinuna_uwe_na_sababu “Kuwa na adabuu Mtoto wewe sema Happy Birthday kwa Boss wako”

dripkizzy3d “Kwahyo hujui kma Leo bday ya simba au”

iam_allydante “Mzee Leo Ni birthday ya mond, Ni Busara Sana kumu wish coz Ni mtu muhimu katika maisha yako @diamondplatnumz”

naccer99_ “Umeshindwa hata kupost b.day ya diamond… Ama kweli kila mwema ni msenge”

kiboko_ya_manara “Kama umetoka kwa amani kwnn usmtakie happy birthday boss wako”

abasi_shabani_17 “Usijisahaulishe leo ni Bday Ya Baba Yako @diamondplatnumz”

  
  

dullycassidy_ “Leo birthday ya yule unatuambiaga kimziki ni babaako, usipomuwish tutajua kuwa kuna matatizo kati yenu, yani usipompost tu sisi tunaconclude kulaleki. Na ukimpost akoment, asipokoment tu tunajua bifu na sisi tunapick side”

officialmichaell “Oya mpost baba yako kazaliwa leo”

  
  
  
  

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.